امتیاز به مطلب

راهنمای بازسازی و طراحی و دکوراسیون داخلی آشپزخانه

 

یکی از فضاهای پر کاربرد در هر منزل آشپزخانه است . آشپزخانه های امروزی به دلیل مدل و نوع طراحی و معماری در معرض دید ساکنین و میهمانان هستند پس از حیث زیبائی و طراحی و مدل سازی می بایست در بهترین فضای ساختمان قرار بگیرند .

سبک طراحی و دیزانین دکوراسیون داخلی آشپزخانه به جرات می توان گفت که نمو و مبین زیبائی و شکوه هر منزل است ، در این مجال سعی می کنیم به بررسی اجمالی طراح ها و چگونگی طراحی و دکوراسیون آشپزخانه بپردازیم .

در یک آشپزخانه طراحی شده توسط مهندس معمار ، اجزای متعددی نصب شده اند که نمی توان جای آنها را تغییر داد البته در بیشتر موراد برای مثال جای سینک ، ماشین لباسشوئی ، اجاق گاز ، ماشین ظرفشوئی ولیکن در طراحی ها و دکوراسیون داخلی آشپزخانه سعی می شود بیشتر مانور طراحی و بازسازی حول کابینت ها باشد .

بطور معمول مصالح و متریالی که برای کابینت آشپزخانه مورد استفاده می باشد شامل : انواع چوب ، فلز ، پلاستیک ، انواع پی وی سی ، انواع نئوپان ، انواع ام دی اف ، انواع اچ دی اف است .

در طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی آشپزخانه نکات زیر حائز اهمیت است :

  • فضای آشپزخانه : طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه و یا بازسازی آشپزخانه ارتباط مستقیم به مساحت و فضای داخلی آشپزخانه دارد ولی این نکته را فراموش نکنیم که   برای یک طراح خلاق و حرفه ای ، کوچک بودن فضا مانع از اجراء و ارائه سبک خاص طراحی و معماری نمی شود و تمام سعی و تلاش خود را برای ایده بهتر خواهد کرد .

پس از ارائه طرح و ایده های خود خسته نشوید و تا می توانید بروی یک کاغذ ایده ها و طرح های خود را ترسیم کنید و چه بسا بهترین طرح شما ، تلفیقی از سایر طرح ها باشد .

  • طراحی کابینت ها :

  • کابینت های هوائی : این کابینت ها در سمت بالای دیوار و دقیقا بالای کابینت های زمینی وصل می شوند . معمولا عرض کابینت های هوائی 5 تا 15 سانتی متر کمتر از کابینت های زمینی است ولی در این خصوص الزامی وجود ندارد . کابینت های هوائی مخصوص ظرف کوچکتر و سبک تر می باشد .

  • کابینت های زمینی : این کابینت ها در سمت پائین دیوار و زیر کابینت های هوائی وصل می شوند . معمولا وسایل و تجهیزات و یا ظروف بزرگتر و سنگین تر را درون کابینت های زمینی قرار می دهند .

  • کابینت های کمدی : این کابینت ها معمولا از بالا تا پائین می باشند سبک طرح ها و دیزاین های امروزی بیشتر متمایل به این نوع کابینت ها می باشد چرا که به غیر از زیبائی ، از تمام فضای آشپزخانه استفاده خواهد شد .

از مزایای کابینت های کمدی می توان استفاده کامل از سطحدیوار و فضا برای کابینت خصوصا برای آشپزخانه هایی که فضای کمی دارند نام برد همچنین در برخی موارد بنا به طراحی و مدل سازی های آشپزخانه جاسازی یخچال ، اجاق گاز ، مایکرو ویو و ماشین لباسشوئی و ماشین ظرفشوئی نیز کاملا درون کابینت قرار می گیرند .

  • رنگ ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه :

هر یک از آیتم های طراحی دکوراسیون داخلی دقت و اهمیت خاص خود را دارد طراحی رنگ دکوراسیون آشپزخانه و یا انتخاب رنگ دکوراسیون نیز یکی از مهمترین آیتم های طراحی است البته ناگفته نماند که انتخاب رنگ کاملا سلیقه ای است ولی مواردی را می بایست در نظر گرفت :

رنگ های تیره و خیلی گرم فضا را کوچکتر نشان می دهند و برعکس رنگ های روشن فضاها را بازتر نشان می دهند پس در طراحی ها و دیزاین دکوراسیون آشپزخانه های کوچک سعی کنید رنگ های روشن با طرح های باز را بکار ببرید . در آشپزخانه های بزرگ با نور کافی سعی کنید طراحی به گونه ای خاص باشد اگر می خواهید از تنوع رنگ استفاده کنید این موضوع را در نظر بگیرید که رنگ دکوراسیون آشپزخانه با رنگ دکوراسیون هال و پذیرائی هماهنگ باشد .

به طور کلی گونه ای از رنگ های خاص مثل زرد ، نارنجی ، زرشکی ، قرمز  را برای روکش های کابینت در نظر بگیرید ، ممکن است در یک لحظه زیبا باشند ولی شما این موضوع را مد نظر داشته باشید که ممکن است سال دیگر این رنگ ها مد نباشد و شما از رنگ کابینت های خود دلزده شوید پس نهایت دقت را در طراحی و انتخاب رنگ داشته باشید .

ولی به هر صورت بنا به تجربیات بنده ، خیلی بهتر و زیباتر است که هماهنگی بین پذیرائی و هال و آشپزخانه از حیث مدل طرح و رنگ ها باشد در این صورت فضای منزل شما بسیار دلنشین و هماهنگ خواهد شد .

 

گروه طراحی و معماری شارینا با کادر مهندسی و طراحی بسیار حرفه ای و گروه اجرائی با تجربه ، ارائه دهنده سبک های معماری فاخر  : سبک لاکچری  ،  سبک مینیمال  ،  سبک کلاسیک  و سبک مدرن در بازسازی و طراحی دکوراسیون .

 

 

نویسنده : مهندس علی رضائی 

 

 

تماس با ما